Powrót do: schody z drewna

Jak dbać o schody drewniane?


Utrzymywanie drewnianych schodów w idealnym stanie nie jest wcale prostym zadaniem. Drewno to szlachetny, ale jednocześnie bardzo podatny na zużycie i drobne uszkodzenia materiał, na którym wyraźnie będą rzucać się w oczy wszelkie niedociągnięcia. A przecież element konstrukcji, po którym cały czas stąpamy podeszwami naszych butów, jest codziennie narażony na zwyczajne zużycie, nieprzewidziane uszkodzenia, a także działanie takich czynników, jak woda, brud, śnieg czy niskie albo wysokie temperatury. Dlatego, jeśli chcemy by schody z drewna były wizytówką naszego domu, musimy wiedzieć, jak o nie zadbać.

dom

Przede wszystkim, upewnijmy się, że po wykończeniu całej konstrukcji, system schodowy został w pełni pokryty kilkoma warstwami zabezpieczającego lakieru. Źle dobrany lakier może sprawić, że na powierzchni drewna po czasie pojawią się odpryski, lepiej więc tą czynność zostawić fachowcom.

Do czyszczenia drewna, czyli schody z drewna powinniśmy używać jedynie płynów i specyfików, zostały do tego z przeznaczone – detergenty o silnym działaniu, mające usuwać najtrudniejsze i najcięższe zabrudzenia mogą niestety okazać się zbyt mocne dla delikatnego drewna i pozostawić na nim odbarwienia. Dobrym pomysłem jest także używanie raz na jakiś czas specjalnej pasty do pielęgnacji powierzchni drewna, w tym schody z drewna – zapewni ona większą wytrzymałość schodów i odporność na zużycie. Pamiętajmy jednak, aby i tu nie kierować się intuicją – najlepiej sięgnąć porady specjalisty lub eksperta w profesjonalnym sklepie z chemią gospodarczą.

schody
KOMENTARZE:

Brak komentarzy
Podobne artykuły:
Schody z drewna (2011-09-28)
Schody muszą być duże! (2012-03-06)