Najstarsze schody drewniane
Schody drewniane mogą mieć o wiele dłuższą tradycję, niż nam się dotychczas wydawało. Nowe światło na historię tego konkretnego elementu konstrukcji rzuca odkrycie, jakiego w 2004 dokonali archeolodzy z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu w austriackiej kopalni soli w Hallstatt.
Naukowcom udało się odkryć tam system schodów liczący sobie około 3300 lat, czyli pochodzący jeszcze z epoki brązu. To jedno z najniezwyklejszych odkryć archeologicznych w Austrii w ostatnich latach, które może mieć znaczny wpływ na historię architektury nie tylko w tym kraju, ale na całym świecie.
Jakie są najstarsze schody drewniane?
Najstarsze na świecie schody drewniane wykonano z materiału świerkowego oraz jodłowego. Sięgają one stu metrów pod powierzchnią ziemi. Jak ustalili archeolodzy z Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, starożytni górnicy schodzili po nich w głąb kopalni, aby wydobywać sól, która w tamtych czasach była jednym z najcenniejszych surowców.
Jak twierdzą specjaliści, na doskonały stan, w jakim zachowały się schody, ma wpływ brak mikroorganizmów, powodujących rozkład i niszczenie drewno. Wszystko dzięki temu, że tego rodzaju mikroorganizmy nie są w stanie przetrwać w podziemnym, zasolonym mikroklimacie kopalni w Hallstatt.
W miejscowości, położonej na północy Austrii, znajduje się także starożytne cmentarzysko miejscowych plemion. Zabytek datowany jest na około 800 lat przed naszą erą. W związku z odkryciami, jakich dokonano w Hallstatt, w miasteczku założono muzeum, prezentujące miejscowe odkrycia i artefakty, znalezione w okolicy.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy